Meet the Neurodisability team

Key members of the The Wolfson Neurodisability service include:

Lead clinician

Jenefer Sargent
Lead Clinician - Consultant Developmental Paediatrician 

Special interests: Consultant for Augmentative Communication Service and Developmental Vision Clinic

Consultants

Sarah Aylett 
Consultant Paediatric Neurologist
Special interests: Consultant for Sturge-Weber Clinic

Lucinda Carr 
Consultant Paediatric Neurologist
Special interests: Consultant for Movement Disorder Service, Botulinum Toxin Service and Neuro-orthopaedic Clinics

Maria Clark
Consultant in Paediatric Neurodisability
Special interests: Landau Kleffner Syndrome; complex and changing learning and behaviour profiles in epilepsy

Naomi Dale
Consultant Clinical Psychologist, Head of Psychology Service (Neurodisability)
Special interests: Consultant for Developmental Vision Clinic and Neurometabolic Clinic

Catherine DeVile 
Consultant Paediatric Neurologist
Special interests: Consultant for Dysphagia Service and Osteogenesis Imperfecta Service

Dianne Gumley 
Consultant Clinical Psychologist
Special interests: Consultant for Neurodevelopmental Assessment Clinic

Ngozi Oluonye
Consultant Paediatrician
Special interests: Consultant for Neurodevelopmental Assessment Clinic and Developmental Vision Clinic

Alison Salt
Consultant Paediatrician (Neurodisability)
Special interests: Consultant for Neurodevelopmental Assessment Clinic and Developmental Vision Clinic

Jenefer Sargent 
Consultant Developmental Paediatrician
Special interests: Consultant for Augmentative Communication Service and Developmental Vision Clinic 

Psychologists

Naomi Dale 
Consultant Clinical Psychologist, Head of Psychology Service (Neurodisability) 

Dianne Gumley
Consultant Clinical Psychologist - honorary

Imogen Newsom-Davis
Higher Specialist Clinical Psychologist 

Rebecca Greenaway
Higher Specialist Clinical Psychologist and Paediatric Neuropsychologist 

Jenny Sloneem
Higher Specialist Psychologist

Emma McGibbon
Specialist Clinical Psychologist 

Penny Andreou
Senior Clinical Psychologist

Nimmi Parikh
Clinical Psychologist

Occupational therapists

Anne Addison 
Occupational Therapist

Miriam Belsham 
Occupational Therapist

Charmaine Bernie 
Occupational Therapist

Chris Clark 
Senior Occupational Therapist

Kirsten Donnelly
Occupational Therapist

Julia Smyth
Occupational Therapist

Physiotherapists

Stephanie Cawker 
Clinical Specialist Physiotherapist

Karen Edwards
Clinical Specialist Physiotherapist

Emilie Hupin
Specialist Paediatric Physiotherapist

Lesley Katchburian 
Clinical Specialist Physiotherapist

Josephine Scerri
Clinical Specialist Physiotherapist

Speech and language therapists

Abigail Mance 
Speech and Language Therapist

Christina Hawkins
Speech and Language Therapist

Katie Price 
Speech and Language Therapist (Neurodisability)

Juliet Taplin
Speech and Language Therapist (Dysphagia)

Kim Bates  
Speech and Language Therapist

Varsha Siyani
Specialist Speech and Language Therapist

Juliet Leigh
Specialist Speech and Language Therapist

Clinical nurse specialists

Mark Heathfield
Clinical Nurse Specialist for Osteogenesis Imperfecta

Healthcare scientists

Claric Payne 
Healthcare Scientist (ACT)

Administrative and clerical staff

Titio Banjoko
Assistant Service Manager

Melita Dias 
Service Coordinator

Mila Bibi
Service Coordinator

Judith Mitchell 
Service Coordinator

Lydia Kyei 
Service Coordinatory

Darren Humphreys
Admission Co-ordinator

Amy Howe
Administrator 

Theordore Thomas
Administrator

Emmanuel Turton
Selective Dorsal Rhizotomy (SDR) Pathway Co-ordinator